UPJ2D2R2MPD1TA
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL
UPJ2D2R2MPD1TA
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance2.2 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated200 V
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency30 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency48 mA @ 10 kHz