UPJ2E220MHD1TN
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL
UPJ2E220MHD1TN
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance22 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated250 V
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency150 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency240 mA @ 10 kHz