UPJ2G330MHD
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL
UPJ2G330MHD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance33 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated400 V
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency170 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency272 mA @ 10 kHz