UPM1A332MHD
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
UPM1A332MHD
Ratings-
Impedance26 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance3300 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated10 V
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency2.23 A @ 10 kHz