UPM1E391MPD1TD
CAP ALUM 390UF 20% 25V RADIAL
UPM1E391MPD1TD
Ratings-
Impedance70 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance390 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated25 V
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency770 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency985 mA @ 10 kHz