UPM1H121MPD1TA
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL
UPM1H121MPD1TA
Ratings-
Impedance120 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance120 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated50 V
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency510 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency755 mA @ 10 kHz