UPM1H151MHD6
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL
UPM1H151MHD6
Ratings-
Impedance110 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance150 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated50 V
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency545 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency785 mA @ 10 kHz