UPM1H180MDD1TA
CAP ALUM 18UF 20% 50V RADIAL
UPM1H180MDD1TA
Ratings-
Impedance800 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance18 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated50 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency79 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency165 mA @ 10 kHz