UPM1J560MPD6TD
CAP ALUM 56UF 20% 63V RADIAL
UPM1J560MPD6TD
Ratings-
Impedance230 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance56 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated63 V
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency275 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency450 mA @ 10 kHz