UPM1J820MPD6TD
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL
UPM1J820MPD6TD
Ratings-
Impedance160 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance82 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated63 V
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency375 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency580 mA @ 10 kHz