UPM1K100MED1TA
CAP ALUM 10UF 20% 80V RADIAL
UPM1K100MED1TA
Ratings-
Impedance1.7 Ohms
Tolerance±20%
Capacitance10 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated80 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency43 mA @ 120 Hz