UPM1V391MHD6
CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL
UPM1V391MHD6
Ratings-
Impedance60 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance390 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated35 V
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency825 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency1.06 A @ 10 kHz