UPM2A120MED1TD
CAP ALUM 12UF 20% 100V RADIAL
UPM2A120MED1TD
Ratings-
Impedance1 Ohms
Tolerance±20%
Capacitance12 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated100 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency150 mA @ 10 kHz