UPM2A220MPD1TD
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL
UPM2A220MPD1TD
Ratings-
Impedance550 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance22 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated100 V
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency145 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency275 mA @ 10 kHz