UPM2A391MHD6
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL
UPM2A391MHD6
Ratings-
Impedance62 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance390 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated100 V
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency1.43 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency1.85 A @ 10 kHz