UPS1C100MDD1TA
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
UPS1C100MDD1TA
Ratings-
Impedance1.5 Ohms
Tolerance±20%
Capacitance10 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated16 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency27.2 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency160 mA @ 100 kHz