UPS1C102MPD1TD
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
UPS1C102MPD1TD
Ratings-
Impedance110 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance1000 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated16 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency870 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency1 A @ 100 kHz