UPS1E102MHD1TO
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
UPS1E102MHD1TO
Ratings-
Impedance75 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance1000 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated25 V
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency1.088 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency1.25 A @ 100 kHz