UPS1E221MPD1TD
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
UPS1E221MPD1TD
Ratings-
Impedance280 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance220 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated25 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency205 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency410 mA @ 100 kHz