UPS2C221MRD6
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
UPS2C221MRD6
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance220 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated160 V
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency500 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency800 mA @ 10 kHz