UPS2E101MHD
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL
UPS2E101MHD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance100 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated250 V
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency340 mA @ 120 Hz