UPS2F2R2MPD
CAP ALUM 2.2UF 20% 315V RADIAL
UPS2F2R2MPD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance2.2 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated315 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency28 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency44.8 mA @ 10 kHz