UPS2G100MHD
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL
UPS2G100MHD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance10 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated400 V
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency72 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency115.2 mA @ 10 kHz