UPS2VR47MPD
CAP ALUM 0.47UF 20% 350V RADIAL
UPS2VR47MPD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance0.47 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated350 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency11 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency17.6 mA @ 10 kHz