UPV0J271MGD1TD
CAP ALUM 270UF 20% 6.3V RADIAL
UPV0J271MGD1TD
Ratings-
Impedance410 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance270 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Polarization-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated6.3 V
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C