UPV0J391MGD
CAP ALUM 390UF 20% 6.3V RADIAL
UPV0J391MGD
Ratings-
Impedance290 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance390 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated6.3 V
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C