UPV1E820MGD
CAP ALUM 82UF 20% 25V RADIAL
UPV1E820MGD
Ratings-
Impedance510 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance82 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated25 V
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C