UPV1H120MFD1TD
CAP ALUM 12UF 20% 50V RADIAL
UPV1H120MFD1TD
Ratings-
Impedance1.7 Ohms
Tolerance±20%
Capacitance12 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Polarization-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated50 V
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C