UPW0J331MED6
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
UPW0J331MED6
Ratings-
Impedance230 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance330 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated6.3 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency279.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency430 mA @ 100 kHz