UPW0J471MPD1TD
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
UPW0J471MPD1TD
Ratings-
Impedance117 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance470 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated6.3 V
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency416.25 mA @ 120 Hz