UPW0J681MPD1TD
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL
UPW0J681MPD1TD
Ratings-
Impedance90 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance680 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated6.3 V
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency566.25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency755 mA @ 100 kHz