UPW1A152MPD1TD
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL
UPW1A152MPD1TD
Ratings-
Impedance52 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance1500 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated10 V
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency1.037 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency1.22 A @ 100 kHz