UPW1C152MPD6
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
UPW1C152MPD6
Ratings-
Impedance35 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance1500 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated16 V
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency-
Ripple Current @ High Frequency1.815 A @ 100 kHz