UPW1C681MPD6TA
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
UPW1C681MPD6TA
Ratings-
Impedance65 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance680 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated16 V
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency746.25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency995 mA @ 100 kHz