UPW1H122MHD6TN
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL
UPW1H122MHD6TN
Ratings-
Impedance29 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance1200 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated50 V
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency2.219 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency2.61 A @ 100 kHz