UPW1J120MDD1TD
CAP ALUM 12UF 20% 63V RADIAL
UPW1J120MDD1TD
Ratings-
Impedance2 Ohms
Tolerance±20%
Capacitance12 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated63 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency43.5 mA @ 120 Hz