UPW25B10RV
RES 10 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
UPW25B10RV
TE Connectivity
Product AttributeAttribute Value
Features-
Tolerance±0.1%
Resistance10 Ohms
CompositionWirewound
Part StatusActive
Failure Rate-
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.375" L (4.75mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max)-
Operating Temperature-55°C ~ 145°C
Number of Terminations2
Supplier Device PackageAxial
Temperature Coefficient±5ppm/°C