UPW2V100MHD1TO
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL
UPW2V100MHD1TO
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance10 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated350 V
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency82 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency131.2 mA @ 10 kHz