UPW50B20RV
RES 20 OHM 0.1% 1/2W AXIAL
UPW50B20RV
TE Connectivity
Product AttributeAttribute Value
Features-
Tolerance±0.1%
Resistance20 Ohms
CompositionWirewound
Part StatusActive
Failure Rate-
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)-
Operating Temperature-55°C ~ 145°C
Number of Terminations2
Supplier Device PackageAxial
Temperature Coefficient±5ppm/°C