URS2A100MDD1TA
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
URS2A100MDD1TA
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance10 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated100 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency70 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency140 mA @ 10 kHz