URS2A3R3MDD1TD
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL
URS2A3R3MDD1TD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance3.3 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated100 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency35 mA @ 120 Hz