URZ2D330MHD
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL
URZ2D330MHD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance33 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated200 V
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency250 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency400 mA @ 10 kHz