URZ2G220MHD6
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL
URZ2G220MHD6
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance22 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated400 V
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency200 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency320 mA @ 10 kHz