USP1A100MDD1TE
CAP ALUM 10UF 20% 10V RADIAL
USP1A100MDD1TE
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance10 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
PolarizationBi-Polar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated10 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency24 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency36 mA @ 10 kHz