USR0J101MDD1TP
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
USR0J101MDD1TP
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance100 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated6.3 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency78 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency117 mA @ 10 kHz