USV0J220MFD1TP
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL
USV0J220MFD1TP
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance22 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated6.3 V
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency34 mA @ 120 Hz