UUA1C471MNL1GS
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
UUA1C471MNL1GS
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance470 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing-
PolarizationPolar
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated16 V
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency320 mA @ 120 Hz