UUD1C330MCL1GS
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD
UUD1C330MCL1GS
Ratings-
Impedance440 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance33 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing-
PolarizationPolar
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated16 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency115 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency230 mA @ 100 kHz