UUG1C222MNQ6MS
CAP ALUM 2200UF 20% 16V SMD
UUG1C222MNQ6MS
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance2200 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing-
PolarizationPolar
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated16 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.886" (22.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency1.15 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency1.3225 A @ 10 kHz