UUG2D101MNQ1MS
CAP ALUM 100UF 20% 200V SMD
UUG2D101MNQ1MS
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance100 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing-
PolarizationPolar
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated200 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.886" (22.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
Ripple Current @ Low Frequency590 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency944 mA @ 10 kHz